2018 Honours Board

Congratulations to all our 2018 Sports Award winners.

 

2018 New Zealand Representatives

Jared Gates NZ Age Group Baseball
Jackson Godfrey NZ Under 18 Underwater Hockey
William Heaps NZ Under 18 Underwater Hockey
Joanne Heley NZ Roller Skating Artistic Oceania
Gryffyn King NZ Representative Cup Stacking
Tate King NZ Representative Cup Stacking
Brodie Tokios NZ Age Group Triathlon
Coach of the Year Scott Knowles
Student Coach of the Year Annika Beesley
Volunteer of the Year David Tyrer 
Best Junior Sportswoman Carly Green
Best Junior Sportsman Ralph Balazo
Best All Round Girl Caitlin Adams
Best All Round Boy Edward Blair
Outstanding Sportsmanship Kaitlyn Hunter 
Service to Sport Marissa O'Meeghan 
Best Team Performance for 2018 Jessica McIntosh & Jamie Iro - U17 Girls Double Rowing Crew
Best Performance at National Secondary Schools  Sophie Atkinson - NZSS Athletics Championship
Talent, Leadership and Character Emma Barrett-Garnier
Sports Person of the Year - Kia Kaha Cup William Heaps 

Athletics

Junior Girls Champion

Tanisha Griffiths

Junior Boys Champion

Sam Gerrard 

Intermediate Girls Champion

Alice Webster-McNamee 

Intermediate Boys Champion

Rowan Warren 

Senior Girls Champion (Ward Cup)

Caitlin Adams 

Senior Boys Champion (Bradman Cup)

Matthew Edwards

The Open Mile Cup

Matthew Edwards 

Cherie Simeti Memorial Cup

Caitlin Adams

Ewing Cup

Sophie Atkinson

Cross Country

Junior Girls Champion

Gia Jeffery

Junior Boys Champion

Angus Monro

Intermediate Girls Champion

Keely O'Grady

Intermediate Boys Champion

Brody Green

Senior Girls Champion (Wilson Cup)

Sophie Atkinson

Senior Boys Champion (Coker Cup)

Noah Hinds

Swimming

Junior Girls Champion

Jena Watt Wyness

Junior Boys Champion

Joshua Hughes

Intermediate Girls Champion

Mya Coromandel 

Intermediate Boys Champion

Sean Gibbs 

Senior Girls Champion (Glendowie College Cup)

Teegan O'Connor

Senior Boys Champion (Jeffries Cup)

William Heaps

Badminton

Badminton Trophy

Smile Li

Basketball

Crummer Cup

Samuel Davey

Most Outstanding Female Player Trophy

Loia Tuafafo 

Johnny Liao Cup

Fannuel Chitsamatanga 

Cricket

Norris Tomlinson Bowling Cup

Avinaash Krishnan

Ellis Cricket Cup

Samuel Veal 

Bork Trophy

Samuel Veal 

Ellis Trophy for Girls Cricket

Meghana Bandlamudi

Rasmussen Cricket Trophy

Naomi Hay

Cycling

Massie Cup

Emma Goodall

Distance Running

The Young Cup

Angus Monro

The Goldman Cup

Sophie Atkinson

Football

The Walter Trophy

Kaitlyn Hunter

The Noah Hickey Trophy

Cole Davis

Jones Cup

Ralph Balazo 

The Gwilliam Cup

Ryan Bush

Soccer Cup

Jasmine Gedye

The Edwin Mansell Cup

Noah Hinds

Hockey

The McLeod Hockey Trophy

Sam Lind

Glendowie College Hockey Cup

Edward Blair

Stenberg Cup

Olivia Sorensen-Tyrer

The Coaches Cup

Camilo Aristizabal Gomez

Netball

Ligi Huka Netball Cup

Samantha Tyro

Intermediate Netball Trophy

Carys Stythe

Netball Cup

Olivia Hay 

Emilly Kapua Trophy

Loia Tuafafo

Rowing

Meagan S Walker Cup

Samuel Calvert 

Winn Cup

Gregor Mackenzie

Rower of the Year

Olivia Hay

Director of Rowing Award

Jessica McIntosh, Jamie Iro (Girls Under 17 Double)

Glendowie College Coxswain Cup

Meg Rolton

Rugby

Cropp Cup

Brody Green

Birtwistle/Wheeler Cup

Jace Thomas

The McKinney Hobson Shield

Jovahnn Teura

Sailing

Glendowie College Team Sailing Trophy

Matthew Brewer 

Snow Sports

Glendowie College Snow Sports Award

Jessica Nielsen

Table Tennis

Most Outstanding Player Trophy

Enoch Zhang

Underwater Hockey

The Emma Dixon Trophy

Macayla Lock 

Girls Underwater Hockey Trophy

Macayla Lock

Jeanette Bell Trophy

William Heaps

Boys Underwater Hockey Trophy

William Heaps

Volleyball

Most Outstanding Junior Volleyball Player Trophy

Carys Stythe

Volleyball Cup

Larissa Madeira

Volleyball Trophy

Kaitlyn Hunter

Water Polo

The John Didsbury Trophy

Joshua Hughes

Junior Girls Water Polo Cup

Tanisha Griffiths

The Worrall Cup

Teegan O'Connor

The Hattie Cup

Max Graham

Extreme Sports

Girls Extreme Sports Cup

Niamh Montgomery

Boys Extreme Sports Cup

Lukas Blenkinsopp

 

Back to top