2022 Honours Board

Congratulations to all our 2022 Arts Award winners.

Senior Debating Trophy Dhruv Serai
Production Cup Emma Herbert
Theatresports Award donated by the Forbes Scott Family Paneh Espiritu
Best Jazz Musician Award Miles Hunter 
Concert Band Award Best Musical Contribution Abhaya Puthigae 
Best Junior Music Performer Award Shing Hei Perlman Yuen 
Excellence in Musicianship Award Amelia Lawson
Most Outstanding Music Performer Award Nathan Johnson 
Dance Choreography Award Emma Herbert 
Dance Performance Award Kate Horridge
Outstanding Performance in Dramafest Harper Johns-Kerr 
Outstanding Contribution in Technical and Backstage Support Emma White 
Outstanding Contribution to Visual Arts Chriszelle Veloria 
Contemporary Artist of the Year Mimi-Tulip Reeves 
Photographer of the Year Oliver McNae
Outstanding Māori Arts Student Elisana Waaka 
Outstanding Pasifika Arts Student Patilda Tuafafo
Arts Leaders Rūaumoko Trophy Jessica Butland
Arts Leaders Tāne Mahuta Trophy Samara Bayliss
Arts Leaders Tangaroa Trophy Phoebe Longson, William Massam
Arts Leaders Tāwhirimātea Trophy Emma Herbert

Dance

Leadership in Dance: Co-curricular Hip Hop

Kate Horridge, Luke Hulbert, Akasha Shroff 

Excellence in the Arts: Excellence in Dance

Maia Hall, Emma Herbert, Isabella Farnell, Annabel Macdonald, Sophie Svensson 

Service to Dance: Lighting

William Massam

 

Drama

Service to Drama: Four Years in Dramafest

Nathan Bartlett, Samara Bayliss, Jessica Butland, Ella Court, Cameron De La Haye-Stokes, Natalie Edgeworth, Anita Gusentsov, Annabel Hankin, Emma Herbert, Harper Johns-Kerr, Nathan Johnson, Violet King, Oshaani Khetarpal, Phoebe Longson, Otis McKenzie, Madeleine Smith-Rice, Elisana Waaka, Emma White

Service to Drama: Lighting

Connor Sumner

Service to Drama: Programme Design

Rose Maclean

 

Theatresports

Leadership in Drama: Theatresports

William Court, Paneh Espiritu, Nathan Johnson, Kate Pratt

 

Music

Service to Music: Five Years in Concert Band

Albert Edmondson, Mia Horridge, Miles Hunter, Jonathan Khoo, Amelia Lawson, David Yuan

Service to Music: Four Years in Concert Band

Nathan Bilby

Service to Music: Two Years in Concert Band

Jenny (Jeongyi) Byun, Reyna Paul

Leadership in Music: Concert Band

Abhaya Puthigae

Leadership in Music: Big Band

Miles Hunter

Service to Music: Five Years in Choir

Reyna Paul

Leadership in Music: String Ensemble

Annabel Hankin

Service to Music: Five Years in String Ensemble

Emma Osborne 

Excellence in the Arts: KBB Music Festival Honours Concert Band

Benjamin Connolly, Sora Endo, Abhaya Puthigae, David Yuan 

 

Visual Arts

Excellence in the Arts: Excellence in Design

Sarah Butterworth, Elise Chapman, Harrison Gough, Samuel Luff 

Excellence in the Arts: Excellence in Painting

Nadia de Jong, Ayane Hirai

Service to Arts: Contribution to the Arts

Kelsy Olivier, Reyna Paul

Service to the Arts: Summerfest

Oliver McNae 

Excellence in the Arts: Recipient of the Pat Hanly Award

Demi Jonassen 

Leadership in the Arts: Cultural Night Arts Panels

Chriszelle Veloria

Excellence in the Arts: Excellence in Art History

Jenny (Jeongyi) Byun, Violet King, Emma Osborne

Excellence in the Arts: Art Excellence in Visual Arts

Sabrina Ng, Olivia Wilson 

Service to Arts: Contribution to the Arts

Mary Ong 

Excellence in the Arts: Recipient of the ARA Arts Award

Demi Jonassen

 

Cultural Night

Leadership in the Arts: Cultural Leader and MC

Nia Fepuleai, Abhaya Puthigae

Leadership in the Arts: Cultural Leader

Caroline Pome'e, Patilda Tuafafo

Excellence in the Arts: Excellence in Cultural Performance

Sophia Ah-Him, Eden Wood

Service to the Arts: Samoan Language Week

Esther Stowers

Service to the Arts: Cook Islands Language Week

Leilani Pohutuhutu

Service to the Arts: Tongan Language Week

Francesca Pome'e

Service to the Arts: Cultural Leader and MC

Otis McKenzie

Service to the Arts: Cultural Night MC

Jenny (Jeongyi) Byun, Oshaani Khetarpal, David Yuan

Service to Arts: Cultural Night Stage Manager

Emma White

 

Back to top