Staff Directory


Principal

Gordon Robertson

Gordon Robertson

Principal

Extn. 175 (Principal's PA)


Deputy Principals

Sharon Hewetson

Sharon Hewetson

Deputy Principal

Extn. 150

Trudy Gibb

Trudy Gibb

Deputy Principal

Extn. 105

Joanne Fraser

Joanne Fraser

Deputy Principal (Student Services), Specialist Mathematics

Extn. 109

Andre Worsnop

Andre Worsnop

Deputy Principal (Curriculum)

Extn. 104


Administration

Lisa Davis-Miller

Lisa Davis-Miller

Business Manager

Extn. 106

Sheree Anderson

Sheree Anderson

Attendance/Student Services Administrator

Extn. 155

Asetoaua Asimotu

Asetoaua Asimotu

Caretaker

Fabiana  Barros de Barros

Fabiana Barros de Barros

Alumni Advancement Co-ordinator

Nan Barton

Nan Barton

Careers Administrator

Extn. 112

Debbie Chapman

Debbie Chapman

Arts Administrator

Extn. 126

Margie Cooper

Margie Cooper

Staffroom Assistant

Extn. 108

Jan Davison

Jan Davison

School Nurse

Extn. 118

Rebecca Johnstone

Rebecca Johnstone

International Students Administrator

Extn. 135

Debbie Lawn

Debbie Lawn

SLT Secretary

Extn. 102

Paul Lyon

Paul Lyon

Technology Technician

Extn. 122

Olga Marchuk

Olga Marchuk

Assistant Librarian, Curriculum Support - Food Technology and Nutrition

Extn. 174

Andrea McComish

Andrea McComish

Accounts Receivable Administrator

Extn. 117

Sandra Micallef

Sandra Micallef

Uniform Shop Manager

Extn. 142

Nathalie Murray

Nathalie Murray

Accounts and Payroll Administrator

Extn. 171

Tania Pavlenko

Tania Pavlenko

Science Laboratory Technician

Extn. 143

Dananka Peiris

Dananka Peiris

Pastoral Care Interviewer - International Students

Teremoana Raveora

Teremoana Raveora

Assistant Groundskeeper

Michelle Reynolds

Michelle Reynolds

Receptionist, Enrolments Administrator

Extn. 101

Bronwen Simpson

Bronwen Simpson

School Nurse

Extn. 118

Virginia Sullivan

Virginia Sullivan

Gateway Co-ordinator

Extn. 167

Eliza Wong

Eliza Wong

Principal's PA

Extn. 175

Andre Worsnop

Andre Worsnop

Deputy Principal (Curriculum)

Extn. 104


Arts

Andrew Lile

Andrew Lile

Music Head of Department

Extn. 126

Clare Thomson

Clare Thomson

Drama Head of Department

Extn. 148

Adele Whittaker

Adele Whittaker

Arts Faculty Leader, Visual Arts Head of Department, Art Photography, Art Design

Extn. 145

Patrick Carrigan

Patrick Carrigan

Visual Arts, Art History

Ext. 124

Tarryn Elliott-Ata

Tarryn Elliott-Ata

Dance

Extn. 173

Sharyn Gee

Sharyn Gee

Art Design, Food Technology and Nutrition, Hospitality

Lana MacFarlane

Lana MacFarlane

Dance, Drama

Extn. 148

Teri Shin

Teri Shin

Visual Arts, Art-Digital Photography/Design

Melissa Vicars

Melissa Vicars

Junior Dance, Junior Health and Physical Education, Outdoor Education

Extn. 166


Deans

Michael Amies

Michael Amies

Tangaroa Assistant Dean, Health, Outdoor Education

Extn. 166

Julie Barrack

Julie Barrack

Tawhirimatea Dean, Biology, Science

Extn. 110

Pritika Harduar

Pritika Harduar

Rūaumoko Dean, Business Studies

Ext.100

Willa Henvest

Willa Henvest

Tane Mahuta Assistant Dean, Food Technology and Nutrition

Extn. 121

Benjamin Lewis

Benjamin Lewis

Rūaumoko Assistant Dean, Physical Education, Outdoor Education

Extn. 166

Jessica Pittwood

Jessica Pittwood

Tawhirimatea Assistant Dean, Science, Chemistry

Logan Reynolds

Logan Reynolds

Tane Mahuta Dean, English

Extn. 120

Fiona Smith

Fiona Smith

Tangaroa Dean, Physical Education

Extn. 114


Development Programmes

David James

David James

Development Programmes Manager, Careers Advisor, Skills for Life

Extn. 112


English

Melanie van Ansem

Melanie van Ansem

English Faculty Leader, English Extension

Extn. 129

Anisa Barrowclough

Anisa Barrowclough

English Assistant Faculty Leader

Extn. 283

Madeleine Blackmore

Madeleine Blackmore

English

Sarah Conran

Sarah Conran

English, English Literacy

Robin Harding

Robin Harding

English

Mihail Ifrim

Mihail Ifrim

Media Studies

Extn. 129

Emma McEvoy

Emma McEvoy

English

Arna Metcalfe

Arna Metcalfe

English, English Literacy

Logan Reynolds

Logan Reynolds

Tane Mahuta Dean, English

Extn. 120

Ruth Richardson

Ruth Richardson

Kaiarahi, English

Extn. 149

Suvishka Singh

Suvishka Singh

English


English for Speakers of Other Languages

Lesley Walker

Lesley Walker

Director of International Students

Extn. 125

Ana Stankovic

Ana Stankovic

ESOL

Extn. 170


Guidance Counselling

Andrea Curtis

Andrea Curtis

Guidance Counsellor, Director of Wellbeing

Extn. 162

Glenda Neilson

Glenda Neilson

Guidance Counsellor

Extn. 107

Janette Tuckey

Janette Tuckey

Guidance Counsellor

Ext. 162


Health & Physical Education

Dave Storrie

Dave Storrie

Health and Physical Education Faculty Leader, Physical Education

Extn. 123

Michael Amies

Michael Amies

Tangaroa Assistant Dean, Health, Outdoor Education

Extn. 166

Benjamin Lewis

Benjamin Lewis

Rūaumoko Assistant Dean, Physical Education, Outdoor Education

Extn. 166

Fiona Smith

Fiona Smith

Tangaroa Dean, Physical Education

Extn. 114

Ginny Thomas

Ginny Thomas

Health

Extn. 166

Richard Thompson

Richard Thompson

Health, Physical Education, Outdoor Education

Extn. 166

Melissa Vicars

Melissa Vicars

Junior Dance, Junior Health and Physical Education, Outdoor Education

Extn. 166


Languages

Anna Vincent

Anna Vincent

Languages Faculty Leader, German

Extn. 144

Melisa Chase

Melisa Chase

Correspondence School Co-ordinator, Te Reo Maori

Abbie Lawgate

Abbie Lawgate

Languages Assistant Faculty Leader, Spanish

Tantan Xu

Tantan Xu

Chinese


Learning Assistance

Celia Finn

Celia Finn

Learning Support Director

Extn. 189

Sarah Bassin

Sarah Bassin

Learning Support Co-ordinator

Extn. 189

Stephanie Bretherton

Stephanie Bretherton

Special Needs Teacher Aide

Extn. 136

Amanda Clarke

Amanda Clarke

Special Needs Teacher Aide

Extn. 136

Sandi Dennison

Sandi Dennison

Special Needs Teacher Aide

Extn. 136

Carrie Hodson

Carrie Hodson

Learning Assistance Administrator

Extn. 136

Narges Saeedi

Narges Saeedi

Special Needs Teacher Aide

Extn. 136

Elizabeth Wells

Elizabeth Wells

Special Needs Teacher Aide

Extn. 136


Library

Jody Gayton

Jody Gayton

Library Manager

Extn. 174


Mathematics

Jon Eley

Jon Eley

Mathematics Faculty Leader, Mathematics Applied, Mathematics, Calculus Extension

Extn. 119

Fiona Cook

Fiona Cook

Specialist Mathematics, Mathematics, Statistics Extension

Noeline Doherty

Noeline Doherty

Accounting

Extn. 119

Joanne Fraser

Joanne Fraser

Deputy Principal (Student Services), Specialist Mathematics

Extn. 109

Jas Kaur

Jas Kaur

Specialist Mathematics, Mathematics, Statistics

Faizal Khan

Faizal Khan

Physics, Physics Extension, Junior Mathematics

Terry McBride

Terry McBride

Specialist Mathematics, Mathematics Applied, Calculus

Melissa Sirimanne

Melissa Sirimanne

Mathematics Assistant Faculty Leader, Mathematics, Statistics

Extn. 119

Harriet Tidman

Harriet Tidman

Mathematics, Specialist Mathematics

Shan Veluppillai

Shan Veluppillai

Mathematics, Specialist Mathematics

Neal Visagie

Neal Visagie

Mathematics, Specialist Mathematics, Calculus

Andrew West

Andrew West

Curriculum Administrator, Mathematics, Statistics

Extn. 131


Music

Andrew Lile

Andrew Lile

Music Head of Department

Extn. 126

Beverley Brockelbank

Beverley Brockelbank

Music Itinerant - Oboe and Bassoon

Marija Dimitrijevic

Marija Dimitrijevic

Music Itinerant - Cello

Linda Filimoehala

Linda Filimoehala

Music Itinerant - Lower Brass

Tim Gittins

Tim Gittins

Music Itinerant - Guitar

Robert Howell

Robert Howell

Music Itinerant - Singing

Frankie Lin

Frankie Lin

Music Itinerant - Strings

Donald Nicholls

Donald Nicholls

Music Itinerant - Clarinet

Talaiasi Ofamooni

Talaiasi Ofamooni

Music Itinerant - Drumkit

Callum Passells

Callum Passells

Music Itinerant - Saxophone

Matthew Verrill

Matthew Verrill

Music Itinerant - Trumpet and French Horn

Raewyn Winter

Raewyn Winter

Music Itinerant - Flute


Science

Trevor Comber

Trevor Comber

Acting Science Faculty Leader, Chemistry

Extn. 146

Julie Barrack

Julie Barrack

Tawhirimatea Dean, Biology, Science

Extn. 110

Matthew Holder-Smith

Matthew Holder-Smith

Biology, Science

Aileen Jan

Aileen Jan

Acting Science Assistant Faculty Leader, Biology

Extn. 146

Seongmin Paul Jun

Seongmin Paul Jun

Science

Faizal Khan

Faizal Khan

Physics, Physics Extension, Junior Mathematics

Thais Nafissi

Thais Nafissi

Science, Biology, Biology Extension

Extn. 128

Simon Naisbitt

Simon Naisbitt

Science, Chemistry, Chemistry Extension

Jessica Pittwood

Jessica Pittwood

Tawhirimatea Assistant Dean, Science, Chemistry

Harvard Shi

Harvard Shi

Science, Physics

Fiona Sutherland

Fiona Sutherland

Science, Chemistry

Aidan Wallace

Aidan Wallace

Science, Physics


Social Science

Philippa Jones

Philippa Jones

Social Sciences Faculty Leader, Global Studies

Extn. 134

Jennifer Champness

Jennifer Champness

Classical Studies

Trudy Gibb

Trudy Gibb

Deputy Principal

Extn. 105

Angela Gray

Angela Gray

History, Junior Social Studies

Pritika Harduar

Pritika Harduar

Rūaumoko Dean, Business Studies

Ext.100

Sharon Hewetson

Sharon Hewetson

Deputy Principal

Extn. 150

Melissa McKay

Melissa McKay

Junior Social Studies, Geography, Business Studies

Bridget Rothbart

Bridget Rothbart

Year 13 Teacher-in-charge, Economics

Extn. 169

Georgina Sawyer

Georgina Sawyer

Economics

Michelle Simpson

Michelle Simpson

Social Science Assistant Faculty Leader, History

Mia Sostaric

Mia Sostaric

History, Junior Social Studies

Linda Tomlinson

Linda Tomlinson

Specialist Classroom Teacher, Geography

Extn. 164

Ruan van Aswegen

Ruan van Aswegen

Business Studies, Junior Social Studies


Sport

Lydia Brown

Lydia Brown

Director of Sport

Extn. 176

Alila Afutoto

Alila Afutoto

Sports Co-ordinator

Extn. 176

Kylie Jorgensen

Kylie Jorgensen

Sports Co-ordinator

Extn. 161


Technology

Robyn Lewis

Robyn Lewis

Technology Faculty Leader, Design and Visual Communication (Graphics), Electronics

Extn. 122

Jeelie Christopher

Jeelie Christopher

Assistant Technology Faculty Leader, Creative and Digital Technologies (Electronics)

Extn. 122

Sharyn Gee

Sharyn Gee

Art Design, Food Technology and Nutrition, Hospitality

Willa Henvest

Willa Henvest

Tane Mahuta Assistant Dean, Food Technology and Nutrition

Extn. 121

Terry Kim

Terry Kim

Design and Visual Communication (Graphics)

Vicki Mercer

Vicki Mercer

ICT Manager, Digital Technologies Programming

Extn. 127

Mike Pavarno

Mike Pavarno

Building Construction and Allied Trade Skills

Hayden So

Hayden So

Digital Technologies Computing

Back to top